Rządowe wsparcie instalacji fotowoltaicznych montowanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe rusza jako pilotaż WFOŚiGW w Poznaniu. Słoneczne dachy, czyli odpowiednik programu „Mój prąd” dla mieszkańców bloków, ma później objąć całą Polskę. Oto przewodnik po dotowanych pożyczkach na fotowoltaikę w budynkach wielorodzinnych.
Czym jest program Słoneczne dachy dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych? To forma wsparcia mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy chcieliby zainwestować w panele fotowoltaiczne na dachach swoich bloków. Bezpośrednim beneficjentem wsparcia będą wspólnoty lub spółdzielnie, do których formalnie należą dachy i ściany zewnętrzne budynków, ale właściciele mieszkań skorzystają na niższych opłatach za energię elektryczną zużywaną na potrzeby części wspólnych – np. oświetlenia korytarzy, zasilania klimatyzacji, wind i bram garażowych, czy oświetlenia wokół budynków.
Na co będzie można uzyskać wsparcie? Preferencyjną pożyczką będzie można pokryć koszty audytu energetycznego, zaprojektowania, zakupu i montażu kompletnych systemów fotowoltaicznych, a wiec przede wszystkim paneli słonecznych, produkujących energię elektryczną, inwerterów, mocowań i okablowania. Pieniądze będzie można otrzymać także na termomodernizację budynków.
Jaką część inwestycji będzie można sfinansować? Pożyczką z WFOŚiGW będzie można sfinansować do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Ile będzie można zyskać na pożyczce? Pożyczka przewiduje dwie części:
1) instalacje fotowoltaiki (lub innego źródła OZE), na co przeznaczonych będzie 80 mln zł, z czego NFOŚiGW, po zakończeniu spłaty pożyczki, umorzy 10 proc. kwoty pożyczki oraz,
21.07.2020r